Питања и одговори
Шта је то НОКС?
Национални оквир квалификација Републике Србије (НОКС) представља инструмент за идентификовање, креирање и разврставање квалификација у систему образовања, у складу са захтевима тржишта рада, целоживотног учења, развоја науке и друштва у целини.
НОКС омогућава уређивање система квалификација у Републици Србији по свим нивоима и областима образовања, чиме се постиже већа флексибилност и проходност, пре свега унутар различитих нивоа образовања. Успостављањем НОКС-а обезбеђена је упоредивост и препознатљивост квалификација стечених у Републици Србији са квалификацијама стеченим у другим државама.
Циљеви НОКС-а су:
- обезбеђивање разумљивости, прегледности и транспарентности квалификација, као и њихове међусобне повезаности;
- развој стандарда квалификација заснованих на потребама тржишта рада и друштва у целини;
- обезбеђивање оријентисаности целокупног образовања на исходе учења којима се изграђују компетенције дефинисане стандардом дате квалификације;
- унапређивање приступа, флексибилности путева и проходности у систему формалног и неформалног образовања;
- обезбеђивање препознавања и признавања неформалног и информалног учења;
- афирмисање значаја кључних, општих и међупредметних компетенција за учење током целог живота;
- унапређивање сарадње међу релевантним заинтересованим странама односно социјалним партнерима;
- обезбеђивање система квалитета у процесу развоја и стицања квалификација;
- обезбеђивање упоредивости и препознатљивости квалификација стечених у Републици Србији са квалификацијама стеченим у другим државама.
Успостављањем Националног оквира квалификација Републике Србије, са радом је започело 12 Секторских већа формираних са циљем унапређивања сарадње међу релевантним заинтересованим странама, односно социјалним партнерима, као и ради обезбеђивања система квалитета у процесу развоја стандарда квалификација. Агенција за квалификације заједно са Секторским већима и Саветом за НОКС, учествује у процесу развоја и израде стандарда квалификација.
Стандарде квалификације, на предлог Савета за НОКС, доноси министар надлежан за послове образовања, који се објављује у „Службеном гласнику Републике Србије – Просветном гласнику”.
Шта је квалификација?
Квалификација представља формално признање стечених компетенција. Појединац стиче квалификацију када надлежно тело утврди да је достигао исходе учења у оквиру одређеног нивоа и према задатом стандарду квалификације, што се потврђује јавном исправом (дипломом или сертификатом).
Шта је стандард квалификација?
Стандард квалификација је документ утврђен у складу са Законом о НОКС-у, који садржи опис циљева и исхода учења, као и податке о квалификацији на основу којих се врши одређивање нивоа, њено разврставање и вредновање.
Стандард квалификације описује садржај одређене квалификације на националном нивоу, независно од установе у којој се та квалификација стиче. У оквиру стандарда квалификације, свака појединачна квалификација добија и обележје нивоа Европског оквира квалификације, чиме се сваком грађанину Републике Србије олакшава процес упоређивања односно разумевања и тумачења квалификације у међународном контексту.
За потребе управљања подацима о стандардима квалификација успоставља се подрегистар стандарда квалификација.
Шта су националне квалификације?
Националне квалификације су квалификације које се могу стећи у Републици Србији, формалним и неформалним образовањем и кроз поступак признавања претходног учења. Појединац стиче квалификацију, односно јавну исправу (диплому или сертификат) када надлежно тело утврди да је достигао исходе учења у оквиру одређеног нивоа и према задатом стандарду квалификације.
Националне квалификације су према сложености разврстане у осам нивоа и два поднивоа уз уважавање потреба и могућности појединца за учење и развој током целог живота. Према врсти, квалификације се у НОКС-у разврствајау на опште, стручне, академске и струковне.
За потребе управљања подацима о квалификацијама успоставља се подрегистар националних квалификација, у којем су квалификације разврстане према нивоу и врсти, у складу са КЛАСНОКС-ом.
Шта је КЛАСНОКС?
КЛАСНОКС је систем према коме се квалификације разврставају и шифрирају у Националном оквиру квалификација Републике Србије. КЛАСНОКС је усклађен са Међународном стандардном класификацијом образовања ISCED 13-F, и садржи називе сектора, ужих сектора и подсектора образовања и оспособљавања у које се квалификације разврставају, као и њихове нумеричке ознаке на основу којих се утврђује шифра квалификације.
Шифру квалификације додељује Агенција за квалификације приликом израде предлога стандарда квалификације, а уписује се у Регистар НОКС-а након објављивања акта о усвајању стандарда квалификације у складу са Законом о НОКС-у и правилником којим се уређује садржај и начин вођења Регистра НОКС-а.
Оваква класификација олакшава праћење података о квалификацијама у сектору образовања и запошљавања, и чини их упоредивим и у међународном контексту.
Шта је ЈПОА?
ЈПОА je школа (основна или средња) или друга организација која је добила одобрење за спровођење активности образовања одраслих.
Статус јавно признатог организатора активности може се стећи за активности:
- којима се стичу компетенције и/или квалификације за обављање, усавршавање или промену занимања путем неформалног образовања одраслих и признавања претходног учења;
- којима се унапређују знања, вештине и способности, ради личног и професионалног развоја и друштвено одговорног понашања, унапређивања квалитета живота, општег образовања и културе путем неформалног образовања и информалног учења;
- каријерног вођења и саветовања.
За потребе управљања подацима о ЈПОА којима су дата или одузета одобрења, одобреним активностима образовања одраслих и послодавцима код којих ЈПОА реализују практичан рад успоставља се подрегистар ЈПОА.
Шта обухвата Регистар НОКС-а?
Регистар НОКС-а обухвата:
- подрегистар националних квалификација;
- подрегистар стандарда квалификација;
- подрегистар јавно признатих организатора активности образовања одраслих (ЈПОА), са послодавцима код којих ЈПОА реализује практичан рад.
Ко може да поднесе Иницијативу за развијање и усвајање стандарда квалификације?
Иницијативу за развијање и усвајање стандарда квалификације може да поднесе Секторско веће, Савет за стручно образовање и образовање одраслих, Национални просветни савет, Национални савет за високо образовање, Национална служба за запошљавање, школа, високошколска установа, државни орган и друго правно лице (привредно друштво, ЈПОА и др.).
Коме се подноси Иницијатива?
Иницијатива за развијање и усвајање стандарда квалификације се подноси Агенцији за квалификације, поштом или електронски (путем портала), на обрасцу чију садржину и изглед утврђује министар надлежан за послове образовања и који се може преузети са званичног веб-сајта Агенције за квалификације.
Шта треба да садржи Иницијатива?
Иницијатива за развијање и усвајање стандарда квалификације садржи Елаборат о оправданости стандарда квалификације и Иницијални предлог стандарда квалификације. Садржај и форма Иницијативе прописани су Правилником о садржају и изгледу обрасца Иницијативе за развијање и усвајање стандарда квалификације и обавезни су за све подносиоце Иницијативе.